Skip to content

323 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block106.02
Lot54.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-V-CL-2U
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,882
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
34%
Improvement Value:$173,600
66%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+0.2%
2024$7,865+6.9%
2023$7,355+0.0%
2022$7,353-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,882DeedBook 17371, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1909