Skip to content

325 Gifford St/326 GoodwnPerth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block112
Lot16.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1SCB, WAREHOUSE
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage7,826
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,800
21%
Improvement Value:$472,600
79%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,743+3.9%
2024$18,048+1.1%
2023$17,856+0.0%
2022$17,850-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 4602, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1920