Skip to content

338 Gifford St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block113
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-CC-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
37%
Improvement Value:$147,100
63%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,045+0.2%
2024$7,031+1.1%
2023$6,956+17.4%
2022$5,923-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 18598, Page 809Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 17967, Page 961Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6513, Page 590Recorded10/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1901