Skip to content

303 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$13,203,977
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block118
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description6SB ALAMEDA CTR
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,000
4%
Improvement Value:$12,791,000
96%
Total Assessment$13,357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$417,673-0.0%
2024$417,807+1.0%
2023$413,800-0.3%
2022$414,868-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000
DeedBook 5370, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1971