Skip to content

232 Jefferson St.Perth Amboy, NJ 08861

Church/Charitable

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 12, 1998

Property Information

Block120
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING AREA
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$860,800
95%
Improvement Value:$46,400
5%
Total Assessment$907,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$9,395-8.5%
1999$10,272+0.1%
1997$10,266+5.9%
1996$9,690+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 4490, Page 365Recorded4/6/1998