Skip to content

248 Smith StreetPerth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 6, 1997

Property Information

Block121
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,400
75%
Improvement Value:$65,100
25%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083-0.0%
2024$8,086+16.0%
2023$6,971-0.3%
2022$6,989-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 4455, Page 617

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 4137, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1920