Skip to content

337 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block123
Lot22.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB DOLLAR GEN
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage7,434
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$516,700
45%
Improvement Value:$638,200
55%
Total Assessment$1,154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,114-0.0%
2024$36,125+1.0%
2023$35,779+112.6%
2022$16,825-39.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft7,434DeedBook 5409, Page 226