Skip to content

337 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block126
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2SB, 2RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage7,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
39%
Improvement Value:$382,600
61%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,703-0.0%
2024$19,710+19.5%
2023$16,500+4.0%
2022$15,861-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft7,350DeedBook 6236, Page 482Recorded3/2/2011

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 4141, Page 228Recorded4/12/1994

Property Built

Built

Year Built: 1900