Skip to content

96 Jefferson StreetPerth Amboy, NJ 08861

Built 2001

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 12, 2010

Property Information

Block127
Lot4.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description3S-V-T-NOT COAH
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
40%
Improvement Value:$112,900
60%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+0.2%
2024$5,652+1.1%
2023$5,592+0.0%
2022$5,590-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6157, Page 858

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5550, Page 847

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5110, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4546, Page 471