Skip to content

368 Rector St Unit 308Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB308
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionEDEN
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,307
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
53%
Improvement Value:$85,500
47%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+0.2%
2024$5,510+1.1%
2023$5,452+0.0%
2022$5,450-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$214,900

To:

Sq Ft1,307DeedBook 6007, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 2007