Skip to content

368 Rector St Unit 312Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 8, 2022

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB312
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionDANIA
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,397
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
45%
Improvement Value:$94,500
55%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+0.2%
2024$5,179+1.1%
2023$5,124+0.0%
2022$5,122-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,900

To:

DeedBook 6067, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2007