Skip to content

368 Rector St Unit 401Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB401
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionCELESTE
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,024
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
63%
Improvement Value:$57,300
37%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,670+0.2%
2024$4,661+1.1%
2023$4,611+0.0%
2022$4,610-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5857, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 2007