Skip to content

368 Rector St Unit 414Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB414
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionEDEN XP
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,307
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
41%
Improvement Value:$139,700
59%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+0.2%
2024$7,142+12.7%
2023$6,339+0.0%
2022$6,337-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

DeedBook 19041, Page 214

Property Sale

Sale
$319,900

To:

DeedBook 5838, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2007