Skip to content

368 Rector St Unit 505Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$432,900
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB505
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBAYWATCH
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
35%
Improvement Value:$179,500
65%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,357+0.2%
2024$8,340+1.1%
2023$8,252+0.0%
2022$8,249-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$432,900

To:

Sq Ft2,110DeedBook 5846, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 2007