Skip to content

368 Rector St Unit 514Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB514
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionEDGEWATER
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
35%
Improvement Value:$200,000
65%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+3.6%
2024$8,952+1.1%
2023$8,857+15.0%
2022$7,704-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 18139, Page 345

Property Sale

Sale
$212,000

To:

DeedBook 6171, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 2007