Skip to content

368 Rector St Unit 517Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB517
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBAY WATCH
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,400
36%
Improvement Value:$181,200
64%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+0.2%
2024$8,539+17.0%
2023$7,302+0.0%
2022$7,299-11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$308,800

To:

DeedBook 18320, Page 723

Property Sale

Sale
$432,900

To:

DeedBook 5839, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 2007