Skip to content

40 Fayette St. Unit 9Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0009
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-E-1&2 FL
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage823
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
33%
Improvement Value:$74,600
67%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,361+9.9%
2024$3,059+1.1%
2023$3,027+0.0%
2022$3,026-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft823DeedBook 6779, Page 871Recorded1/25/2016

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4414, Page 728

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3786, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1987