Skip to content

40 Fayette St. Unit 42Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Feb 24, 1995

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0042
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-T-5&6 FL
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,289
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
27%
Improvement Value:$107,800
73%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,462+4.7%
2024$4,264+1.1%
2023$4,218+0.0%
2022$4,217-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 4222, Page 793

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3717, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1987