Skip to content

40 Fayette St. Unit 48Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0048
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-T-7&8 FL
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,289
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
25%
Improvement Value:$120,200
75%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,836+10.8%
2024$4,366+1.1%
2023$4,320-15.5%
2022$5,113-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 17663, Page 1727

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 17494, Page 1870Recorded5/10/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4596, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1987