Skip to content

40 Fayette St. Unit 69Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0069
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-BB-11&12 END
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage981
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
54%
Improvement Value:$59,800
46%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,922+0.2%
2024$3,914+19.5%
2023$3,277+0.0%
2022$3,276-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft981DeedBook 19271, Page 723

Property Sale

SaleMulti
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 7061, Page 122Recorded10/20/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$102,750

To:

Sq Ft981DeedBook 5628, Page 700

Property Sale

Sale
$47,000

To:

Sq Ft981DeedBook 4579, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1987