Skip to content

40 Fayette St. Unit 76Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0076
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-JJ-11&12 END
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,064
Acreage1.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,300
45%
Improvement Value:$98,400
55%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,391+0.2%
2024$5,381+8.5%
2023$4,957+0.0%
2022$4,955-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,064DeedBook 5535, Page 229

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5207, Page 705

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4212, Page 544

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3774, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1987