Skip to content

358 Rector St Unit 305Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA305
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage880
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
52%
Improvement Value:$91,000
48%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,687+38.5%
2024$4,107+1.1%
2023$4,063+0.0%
2022$4,062-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft880DeedBook 19324, Page 1680

Property Sale

Sale
$199,900

To:

Sq Ft880DeedBook 5679, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 2006