Skip to content

358 Rector St Unit 411Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA411
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionCHARLESTON C1XP
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,397
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
39%
Improvement Value:$172,300
61%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+0.2%
2024$8,563+1.1%
2023$8,472+6.7%
2022$7,942+39.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,397DeedBook 18126, Page 1132

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 17196, Page 1780Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 5681, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 2006