Skip to content

358 Rector St Unit 601Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006
Other Exempt

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA601
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionINVERNESS I1
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
46%
Improvement Value:$112,300
54%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,250+0.0%
2022$6,248-0.4%
2021$6,271+0.9%
2020$6,216+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500

To:

DeedBook 18009, Page 642

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 6187, Page 523

Property Sale

Sale
$319,900

To:

DeedBook 5694, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 2006