Skip to content

376 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block142
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage22,812
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,100
13%
Improvement Value:$1,450,500
87%
Total Assessment$1,658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$13,383+2.7%
2018$13,035
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939