Skip to content

71 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2014

Property Information

Block143
Lot17.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
34%
Improvement Value:$138,400
66%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+0.2%
2024$6,329+2.3%
2023$6,187+0.0%
2022$6,185-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899