Skip to content

366 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 4, 2004

Property Information

Block145
Lot17.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description2SF, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,616
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
38%
Improvement Value:$172,500
62%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046+3.9%
2024$7,747+1.1%
2023$7,665+0.0%
2022$7,662-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,616DeedBook 5303, Page 1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4262, Page 384

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3944, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1895