Skip to content

358 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block146
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description3SB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,650
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
28%
Improvement Value:$270,000
72%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,726+3.9%
2024$11,291+1.1%
2023$11,171+0.0%
2022$11,168-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft3,650DeedBook 6494, Page 175

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

DeedBook 6494, Page 175Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 4015, Page 166Recorded10/16/1992

Property Built

Built

Year Built: 1890