Skip to content

379 Division St.Perth Amboy, NJ 08861

Vacant Land
Vacant

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block148
Lot19.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,273+0.2%
2024$3,267+1.1%
2023$3,232+0.0%
2022$3,231-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 17907, Page 1514

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 6835, Page 307Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$180,400
DeedBook 5763, Page 785

Property Sale

Sale
$111,000

To:

DeedBook 5030, Page 206

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 3935, Page 56