Skip to content

216 New Brunswick/368 ParPerth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block150
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/4APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
23%
Improvement Value:$408,200
77%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,806+3.9%
2024$18,108+1.1%
2023$17,916+0.0%
2022$17,910-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft4,400DeedBook 6987, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1920