Skip to content

209 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block152
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING AREA
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,300
97%
Improvement Value:$7,500
3%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748+85.8%
2024$4,170+1.1%
2023$4,126+0.0%
2022$4,125-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

DeedBook 19132, Page 1716

Property Sale

SaleMulti
$840,000

To:

Sq Ft4,600DeedBook 18556, Page 1586Recorded7/29/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel