Skip to content

222 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Apr 14, 2004

Property Information

Block155
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
96%
Improvement Value:$10,000
4%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+0.2%
2024$7,829+1.1%
2023$7,745+0.0%
2022$7,743-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

DeedBook 5318, Page 583