Skip to content

278 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block163
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S AUTO REPAIR
Dwellings---
ZoningR-MM
Sq Footage1,593
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
49%
Improvement Value:$226,700
51%
Total Assessment$445,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,937+3.9%
2024$13,420+1.1%
2023$13,277+0.0%
2022$13,273+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 17947, Page 808

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 5480, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1945