Skip to content

102 Hidden Village Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1990

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block163
Lot1
QualifierC0102
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,440
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
40%
Improvement Value:$138,100
60%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996+10.0%
2024$6,359+1.1%
2023$6,292+0.0%
2022$6,290-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17065, Page 1178Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6914, Page 234Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6895, Page 676Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$109,900

From:

To:

DeedBook 4078, Page 387Recorded8/5/1993

Property Built

Built

Year Built: 1990