Skip to content

610 Hidden Village Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1990

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block163
Lot1
QualifierC0610
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,118
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
37%
Improvement Value:$119,300
63%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+0.2%
2024$5,739+25.9%
2023$4,558+0.0%
2022$4,556-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 19107, Page 191

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 17452, Page 953Recorded3/22/2019

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6632, Page 625Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$89,900

To:

DeedBook 4916, Page 170

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

DeedBook 4299, Page 733Recorded1/25/1996

Property Built

Built

Year Built: 1990