Skip to content

402 Holly Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1993

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 6, 2002

Property Information

Block165
Lot1
QualifierC0402
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-TH-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,578
Acreage2.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,200
67%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855+0.2%
2024$6,841+9.4%
2023$6,253+0.0%
2022$6,251-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 5052, Page 385Recorded6/4/2002

Property Sale

Sale
$111,900

From:

To:

DeedBook 4109, Page 404Recorded12/1/1993

Property Built

Built

Year Built: 1993