Skip to content

705 Holly Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1993

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block165
Lot1
QualifierC0705
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-TH-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,578
Acreage2.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$164,600
69%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,229+0.2%
2024$7,214+1.1%
2023$7,138+0.0%
2022$7,135+13.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 17670, Page 704Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 6946, Page 522Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 6547, Page 880Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 5770, Page 439Recorded1/10/2007

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

DeedBook 4986, Page 558Recorded12/4/2001

Property Sale

Sale
$111,900

From:

To:

DeedBook 4136, Page 442Recorded3/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1993