Skip to content

806 Holly Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1993

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block165
Lot1
QualifierC0806
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-TH-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,578
Acreage2.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,200
67%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855+0.2%
2024$6,841+8.4%
2023$6,313+0.0%
2022$6,310-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

DeedBook 19707, Page 1221

Property Sale

Sale
$111,900

From:

To:

DeedBook 4170, Page 60Recorded8/1/1994

Property Built

Built

Year Built: 1993