Skip to content

304 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block168
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
34%
Improvement Value:$177,400
66%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+0.2%
2024$8,094+1.1%
2023$8,008+0.0%
2022$8,005-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914