Skip to content

402 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block173
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB DEEPA
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage6,834
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
41%
Improvement Value:$239,400
59%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,724+3.9%
2024$12,252+1.1%
2023$12,122+0.0%
2022$12,117-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft6,834DeedBook 5346, Page 716Recorded7/6/2004

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 4294, Page 754Recorded1/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1935