Skip to content

384 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block173
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description3SCB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
37%
Improvement Value:$214,600
63%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,660+3.9%
2024$10,265+20.0%
2023$8,556+0.0%
2022$8,553-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 18634, Page 608Recorded9/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920