Skip to content

104 Second St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block17
Lot60
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
36%
Improvement Value:$149,400
64%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012+0.2%
2024$6,998+1.1%
2023$6,923+0.0%
2022$6,921-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 6760, Page 180Recorded12/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899