Skip to content

489 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Public School

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block182
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,400
92%
Improvement Value:$28,800
8%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$10,455+0.7%
1999$10,384+2.8%
1998$10,102-8.0%
1997$10,985+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

DeedBook 4489, Page 678

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4262, Page 548