Skip to content

475 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Public School

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block182
Lot47.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$1,006+0.7%
1999$1,000-5.5%
1997$1,057+4.7%
1996$1,010+19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

DeedBook 4489, Page 678

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4262, Page 548