Skip to content

523 Sayre Ave. RearPerth Amboy, NJ 08861

Vacant Land
Vacant

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block182
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage2,902
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,810+0.2%
2024$1,807+1.1%
2023$1,787+0.0%
2022$1,787-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 17176, Page 255

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4382, Page 160