Skip to content

460 Packer Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block185
Lot30.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,292
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
39%
Improvement Value:$161,700
61%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,998+0.2%
2024$7,982+1.1%
2023$7,897+43.8%
2022$5,491-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 18649, Page 412

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 17723, Page 1708Recorded12/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1919