Skip to content

729 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block189.01
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
44%
Improvement Value:$147,500
56%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+0.2%
2024$7,931+1.1%
2023$7,847+0.0%
2022$7,844+6.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 17561, Page 504Recorded7/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$325,000

To:

DeedBook 5542, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$205,000

To:

DeedBook 5180, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1939