Skip to content

739 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 6, 2008

Property Information

Block189.01
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class---
DescriptionDELTA STATION
Dwellings---
ZoningR-50
Sq Footage1,363
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,200
37%
Improvement Value:$300,900
63%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,888+3.9%
2024$14,335+1.1%
2023$14,183+0.0%
2022$14,178-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,363DeedBook 6005, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1965