Skip to content

511 Mc Keon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block189.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
44%
Improvement Value:$141,000
56%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+0.2%
2024$7,579+2.9%
2023$7,367+3.5%
2022$7,115-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 18167, Page 1299

Property Sale

SaleMulti
$302,000
DeedBook 5424, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1949