Skip to content

506 Mc Keon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 2, 2005

Property Information

Block189.02
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,127
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
52%
Improvement Value:$102,200
48%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+0.2%
2024$6,410+1.1%
2023$6,342+0.0%
2022$6,340-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,127DeedBook 5600, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1929